Gelelim Her Sorusu Elmas Niteliğindeki Sınava Yani ÖABT'ye,

Başlıyoruz!

Her şeyden önce hangi kaynakları kullanacağınızı, kaç kitap bitireceğinizi, izleyeceğiniz videoları belirleyin ve bu doğrultuda kaba taslak bir plan hazırlayın. Benim uyguladığım ve deneyimlediğim kadarıyla kitap tercihlerinizde; soru bankası olarak minimum 7-8 kitap, konu anlatımı için de iki farklı yayından yararlanmanız yerinde olacaktır. Konu anlatım için daha fazlası hem yorucu olur hem de konularla boğuşmaktan konuları pekiştirmeye vaktiniz kalmayabilir.

Planlamada da hangi ayda alan çalışmaya başlayacağınızı, hangi soru bankalarını ne zaman çözeceğinizi ve alan denemelerine ne zaman başlayacağınızı belli eden genel bir tablo oluşturun. Ben bu planlamayı ocak ayında alana başlayacağım şeklinde ele aldım. Çalışma sürecini de döngüler halinde planladım.

Çalışma Süreci ve Döngüler

Kendinize “konu anlatım + soru çözümü”nden oluşan üç döngü belirleyebilirsiniz. Bu tekniği bizzat kendim uyguladım ve karşılığını aldım. Her döngü dersin konusunu çalışıp ardından farklı yayınlardan sorularını çözmek şeklinde olacak. Bir döngü bittiğinde tüm konuları okumuş hatta isteğe bağlı notları almış ve belirlediğiniz soru bankalarından sorularını çözmüş olacaksınız. İlk döngü giriş niteliğinde olacağından uzun sürmesi kaçınılmaz olacaktır. Yaklaşık iki -üç ay içinde ilk döngüyü bitirip diğer döngülere bir ya da iki ay ayırmanız yeterli olacaktır.

Sürece başlamadan önce belirlediğiniz yayınları döngülere yerleştirmeyi unutmayın. Ben mesela ilk döngüde 4 soru bankası ve bir yaprak test çözmüştüm. İlk döngüde çok soru bankası olmasının sağlam bir temel atmak açısından iyi olacağını düşünüyorum. Sonraki döngüleri de ikişer soru bankası şeklinde ya da ikiye bir olarak tamamlayabilirsiniz. Bu tekniği uygulamak istemeseniz dahi toplamda en az 8 soru bankası bitirmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Döngüyü daha iyi anlamak açısından örnek bir planı tablo ile de göstermek istiyorum.

DÖNGÜLERKİTAPLARZAMAN
1. Döngükonu anlatımlar + x,y,z,t soru bankalarıOcak-Nisan (3 ay)
2. Döngükonu anlatımlar + a,b,c soru bankalarıNisan - Haziran (2 ay)
3. Döngükonu anlatımlar + d soru bankalarıHaziran- Temmuz (1 ay)

Çok Soru Görmek

Çok soru çözmek belli bir zaman sonra yorum yapma kabiliyeti kazandırıyor. Hiç fikrinizin olmadığı bir konu hakkında soru görseniz dahi sakin kalıp şıkları eleyerek ve mantık yürüterek doğru sonuca ulaşıyorsunuz. Soru bankaları için spesifik yayınevi isimleri vermek istemiyorum. Piyasada az çok isim yapmış, çoğunluğun duyduğu yayınları tercih edebilirsiniz. Çünkü x yayınını çözen de iyi puan alabiliyor çözmeyen de. Bunun çokça örneği mevcut bu yüzden x veya y yayını sizin iyi puan almanızı garantilemez. Ben de şahsen çok isim yapmış birkaç yayını çözmedim ve sınavda eksikliğini yaşamadım. Konuları iyice öğrendikten sonra x yayının sorduğu soruya benzer soru çıksa dahi çözersiniz zaten.

Bunların dışında bazı dersler için AÖF çıkmış sorularına göz gezdirebilirsiniz. Aslında bazı yayınlar zaten AÖF kaynaklarındaki soruları değiştirip koyduklarından bakmasanız da pek bir şey kaybetmezsiniz.

Tüm tavsiyelerden en önemlisi de yanlışlarınıza küsmeyin. Yanlışlarınızı irdeleyin, araştırın, doğrusunu öğrenene kadar farklı yayınları okuyun, mini notlar alın. Öğrenmeyi hedeflediğiniz bilgilerin dışında da öğrenmeler yaşayacaksınız ki bu alan sınavı için güzel bir geri dönüt sağlayacaktır. Alanda netleriniz çok dalgalanacaktır. Bu normaldir çünkü sınavın konuları çok fazla ve okul öncesinde bu sınav çok yeni. Diğer sınavlarla karşılaştırma yapmayın.

Denemeler de Önemli

Son olarak mutlaka bolca deneme çözün en az 100 deneme çözmeyi hedefleyin. Çözmesi keyifli ve hızlı olduğu için rahatlıkla bu sayıda deneme çözeceğinizi düşünüyorum. Türkiye geneli denemelerin önceliğiniz olsun. Bunun dışında pegem, uzman kariyer, yargı kindergarten ve pyd gibi paket denemelerini de mutlaka çözün. Süre sıkıntısı yaşamayacağınız bir sınav olacağı için soruları dikkatli çözmeye odaklanın. Yine kendi uyguladığım taktikten bahsetmek istiyorum. Denemeyi öncelikle bir tur bitiriyorum ve kesinlikle emin olduğum soruları işaretliyorum. Sonra boş kalan soruları irdeleyerek çözüyorum hiç fikrim yoksa boş bırakıyorum, iki şık arasında kaldıysam da riski yarı yarıya düşürmenin rahatlığıyla doğru hissettiğim şıkkı işaretliyorum. İlk tur beynimiz yavaştan çalışıyor ve soruya odaklanmakta zorlanabiliyoruz, bu yüzden kesin olduğunu düşündüğüm soruları işaretlemeye dikkat ediyorum. Sonraki turda, hem beynim boş bıraktığım soruları arka planda düşünmeye devam ettiğinden hem de dikkatim arttığından yanlış yapma oranımı düşürmüş oluyorum. Alana dair söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Süreç içinde bu konuya ilişkin düşüncelerimi instagram hesabımdan düzenli olarak paylaşıyor olacağım.

Son Sözler

Kullandığım tekniklerin size uygun olduğunu düşünüyorsanız deneyebilirsiniz. Ben de başkalarından duyduklarımı kendime entegre ederek böyle teknikler geliştirdim. Sınava hazırlık süreci çok stresli oluyor inanın iliklerime kadar hissettiğim bir yıl geçirmiştim. Son zaman hatta ben galiba hiçbir şey bilmiyorum moduna bile girmiştim. Bunlar normal duygularmış. Bu yüzden çevrenizi ve kendinizi bu duruma adapte etmeye çalışın. Sonrası, umarım bir daha böyle bir sınavla uğraşmak zorunda olmayacağınız bir hayata çıkar. Sorularınız veya önerileriniz olursa lütfen çekinmeyin. İletişim bölümünden veya instagram adresimden dm yoluyla bana ulaşabilirsiniz. Sizin yılınız olsun. Çokça başarılar diliyorum.

Benzer Yazılar