GYGK

Gygk sınavında herkesin ön bilgileri aynı olmayabiliyor. Kimi matematiğe yatkınken kimi de matematiği hiç yapamıyor fakat tarih ve coğrafyada başarılı olabiliyor. Yatkın olduğunuz dersleri belirleyin ve tam tersi tarafı güçlendirin. Çünkü GYGK sınavında tek çan eğrisi yok. İki tarafı da yüksek tutmaya çalışırsanız getirisi daha fazla olacaktır.

Bizim alan için konuşacak olursam; GY kısmında 35 net yapmanız GK kısmından 35 net yapmanızdan daha çok puan getirecektir. GY’de hedefiniz minimum 30-35 net GK’da ise minimum 35-40 net olsun. Konularınız bitmese dahi GYGK denemesi çözmekten çekimeyin. Bilip bilmek dışında hızınız da önemli bu sınavda. Mutlaka denemelerinizi dakika tutarak ve ara vermeden çözün. Sınav zamanına kadar en az 40 tane deneme çözme hedefi koyun. Başlaması en zor denemelerden biriydi benim için ama GK bitince (Benim çözme sıram GK – GY şeklindeydi. Sınavda çok heyecanlandığım için önce sevdiğim kısımdan başlamayı tercih etmiştim.) bir rahatlama gelirdi ve sonrası daha hızlı biterdi.

Bu kısım için bir diğer tavsiyem Karakutu yayınının Tarih ve Coğrafya soru bankalarını mutlaka ama mutlaka çözmek olacak. Şu ana kadar yapılan tüm sınavlardan KPSS konularına uygun soruları konular altında toplamışlar. Çözerken ÖSYM’nin belli başlı şeyleri değiştirip değiştirip sorduğunu göreceksiniz.

Eğitim Bilimlerine gelecek olursak,

Öncelikle mutlaka konulara çok çok iyi çalışın ve her konu bitimi iki farklı kaynaktan sorularını çözün. Eğitim meselesini ilk dönem bitirmeye çalışın ikinci dönemi ise denemeler ve ufak tekrarlarla götürebilirsiniz. Bizim alanda bu kısım baya rekabetli olabiliyor. Bu yüzden en iyi netleri hedefleyin. En az 65 net hedef koymanızı tavsiye ederim. Eğitimde bol bol TG denemesi çözün. Sınava kadar en az 50 eğitim denemesi hedefi koyabilirsiniz. Süre sıkıntısı yaşamayacağınız bir sınav bu yüzden süre dışında soruları iyi okumaya odaklanın. Dikkatiniz dağıldığı anda kelime oyunlarına kurban gidebilirsiniz. Bir de ben denemelerde yapamadığım belli başlı konular için youtube’da videolar izlerdim. Salih Yıldırım, Metin Şar, Fatih Genç gibi Eğitim Bilimleri hocalarının youtube’da kısa konu videoları var. Vakit kaybı yaşamadan istediğiniz konuları kısa videolarla öğrenebiliyorsunuz.

Benzer Yazılar